
Hakka Vahetuspereks!
Igal aastal saabub Eestisse üle 40 vahetusõpilase, kes asuvad siin usinalt Eesti keelt ja kultuuri õppima ning kohanevad meie karge ilma, otsekoheste inimeste ja kauni 4 aastaajaga. Kõik vahetusõpilased paigutatakse elama toredatesse eesti peredesse, kellega koos meie kaunist kodumaad avastada ja tunda end vahetusaasta jooksul koduselt.
Esimesed vahetusõpilased, kes saabuvad 2020. a augustis Eestisse, leiab siit!
Lisame jooksvat vahetusõpilasi juurde, kuid soovitame vahetuspere ankeedi ära saata kohe.
PS. Ankeedi saatmine ei kohusta vahetuspereks hakkama.
YFU rahvusvaheline nõue on, et peres oleks vähemalt üks täiskasvanud liige, kuid YFU ei kitsenda rohkem pere mõistet. Vahetuspereks sobib nii üksi elav inimene; noor pere, kel endal lapsi pole; üksikvanem; lastega pered ning pered, kust lapsed on juba välja kolinud. Ka võivad pere lapsed olla palju väiksemad kui vahetusõpilane. Õigupoolest on nooremad õed ja vennad head keeleõpetajad, kuna nemad tavaliselt ei karda suheldes, et äkki vahetusõpilane ei saa neist aru.
Pere peab võimaldama õpilasele täis kõhu ja oma voodi. Õpilasel ei pea olema oma tuba ja ta võib olla samas toas ka samasoolise perelapsega. Pere üks kodustest keeltest peab olema eesti keel ning ühegi võõrkeele oskus ei ole perele kohustuslik. Elada võib nii maal kui linnas, saarel või mandril – peaasi, et õpilasele oleks tagatud võimalus koolis käia.
Enne õpilaste saabumist Eestisse toimub peredele suvel ühepäevane koolitus, kus endised pered jagavad oma kogemusi, räägitakse praktilistest teemadest ning on võimalik üheskoos saada vastused tekkinud küsimustele. Lisaks määratakse igale perele oma tugiisik, kes neid terve aasta vältel toetab ning vajadusel nõuandeid jagab.
Kindlasti on olulised lapse huvialad ja hobid. Hobidele lisaks on oluline päritoluriik – Aasiast või Ladina-Ameerikast pärit õpilase võtmisel tuleb silmas pidada, et sealsete riikide kultuur ja tavad on erinevad Eesti omadest ning alguses tuleb teha õpilasele mõningast selgitustööd, kuidas Eestis nö "asjad käivad".
Kuigi vahetusaasta eesmärk on ära õppida eesti keel, siis on täiesti tavaline, et pered, kes on otsustanud programmiga liituda, soovivad oma võõrkeeleoskusi praktiseerida – kui saksa keel kipub praktika vähesuse tõttu ununema, siis tasub kaaluda saksakeelsetest riikidest pärineva lapse valimist.
Lisaks on võimalik vaadata just neid vahetusõpilasi, kes on enda pere lastega ühes vanusevahemikus ning ühest soost - tüdrukutel võib koos olla väga tore, nii samuti ka noormeestel.
Kogu protsessi ajaline kestus taotlemise algusest kuni õpilase saabumiseni on äärmiselt individuaalne.
Ent alustuseks peaks pere täitma YFU Eesti kodulehel ära vahetuspereks hakkamise ANKEEDI , seejärel võtab nendega ühendust meie programmijuht ja lepib kokku kohtumise aja, et arutada läbi kõik muu olulise.
Kogu kooli ja Eestisse saabumise protsessiga tegeleb YFU Eesti ning pere ei pea selle pärast muretsema.
Kool valitakse üldiselt selle järgi, mis on vahetuspere kodule kõige lähemal või näiteks see, kus käivad ka pere enda lapsed.