UNGARI
Eeldused õpilasele
Vanus – õpilase sünnikuupäev peab jääma vahemikku 01.01.2007-31.12.2009.
Keeleoskus – inglise keele oskus suhtlustasandil. Õpilane peab olema motiveeritud õppima ungari keelt, et vahetusaastal igapäevaelus ning koolis toime tulla.
Hinded – hinded peavad olema vähemalt keskpärased. Õpilaste puhul, kelle õppimistulemused on alla selle, on vajalik eelnev läbirääkimine vastuvõtva riigiga. Vahetusaastal tuleb koolis käimisse ning õppetöösse tõsiselt suhtuda.
Tervis – õpilasel peab olema hea füüsiline ning vaimne tervis. Eelnevate tõsisemate probleemide ning haiguslike seisundite puhul (ka kroonilised ning kestvad terviseprobleemid) on vajalik enne õpilase kinnitamist vastuvõtvalt YFUlt luba küsida. Õpilasi, kellel on viimase 2 aasta jooksul olnud probleeme vaimse tervisega, ei võeta vastu.
Toitumine – toitumispiirangute puhul (taimetoitlus, laktoositalumatus jne) on vajalik vastuvõtvalt YFUlt enne õpilase kinnitamist luba küsida. Sama kehtib eelnevate või kestvate toitumishäirete (anoreksia, bulliimia jne.) puhul. Õpilasi, kellel on viimase 2 aasta jooksul olnud toitumishäireid, ei võeta vastu. Samuti ei võeta vastu veganeid.
Allergiad – rohkete allergiatega õpilasi on keeruline paigutada ning on vajalik eelnev läbirääkimine.
Ei võeta vastu –
- õpilasi, kes suitsetavad ja/või tarbivad alkoholi.
- õpilasi, kes ei ole vaktsineeritud riikliku immuniseerimiskavale vastavalt. Koolide poolt nõutavatest vaktsiinidest räägime täpsemalt lepinguvestlusel.
Riigi kirjeldus
Ungari –1000 aastase ajalooga riik, millest on saamas üks kesk-Euroopa kõige uuenduslikumaid maid. Ungari seob endas nii tänapäevase kui traditsioonilise. Ungarit iseloomustavad stiilne arhitektuur, lossid ning inimesed, kes on uhked oma päritolu üle.
Kool algab 1. septembril ning kestab juuni keskkpaigani. Klassides on keskmiselt 30 õpilast ning väikemaid gruppe leidub keelte ja matemaatikaklassides. Kool on suurepäraseks võimaluseks sõprade leidmiseks ning keele praktiseerimseks. Vahetusõpilased paigutatakse enamasti gümnaasiumitesse. Õpilaste ning õpetajate vaheline suhe on üsnagi range ning formaalne – head õppeedukust ning kooli lõpetamist heade tulemustega peetakse äärmiselt oluliseks.
Ungari pakub eriprogrammina ka muusikasuunitlusega või kokandussuunitlusega vahetusaastaid. Mõlemal juhul paigutatakse õpilased erikooli või kutsekooli. Muusikakoolide tase on reeglina väga kõrge ning vahetusõpilasel tuleb eelnevalt esitada demo enda poolt loodud või esitatud muusikata ning ka muid lisadokumente. Vajalik on eelnev muusikaõpe ning suunitlus muusikata seotud tulevikule. Kutsekoolides, kus koolitatakse noori toitlusega seotud ametitele, õpetatakse põhiaineid ning selle kõrvalt ka kutsega seotud aineid. Õpilaselt eeldatakse süvendatud huvi antud ala vastu.
Ungarlased on perele orienteeritud ja võimalikult palju aega veedetakse koos pereliikmetega, mis väljendub eriti ühistest söögikordadest. Ungari peredes on harilikult 3-4 last, maapiirkondades rohkemgi. Sageli juhtub ka nii, et koos elavad erinevad põlvkonnad. Tüüpiline pühapäev Ungaris koosneb jalutuskäikudest, aiatöödest, vanavanemate külastamisest, pikkadest hommikusöökidest ning paljuski muust lõõgastavas! Traditsiooniline söök pühapäeviti on kanasupp, mida serveeritakse koos praekanaga ja kurgi-küüslaugu salatiga, mis on kreemises kastmes. Vahetusõpilased paigutatakse erinevate peremudelitega peredesse ning ka erinevatesse piirkondades (sealhulgas maakohtadesse).
PAKUTAVAD PROGRAMMID
Aastane programm suvest (14.08.2024–29.06.2025)
*Viimane aeg taotlusdokumentide esitamiseks – 28.02.2024
Viimane aeg lepingu sõlmimiseks – 15.03.2024
*Koha tagab vaid sõlmitud leping. Kuna kohtade arv on piiratud, tuleb alustada taotlusprotsessiga võimalikult vara. Viimasel hetkel kandideerides ei pruugi enam vabu kohti olla!
Vaata rohkem videoid vahetusaastast Ungaris
➡️SIIT⬅️
*Osalustasu – aastane programm 7200 EUR
*Kodulehel välja toodud osalustasu kindlustab vaid sõlmitud leping. YFU Eestil on õigus vastavalt vajadusele hinda tõsta, aga see ei mõjuta juba eelnevalt allkirjastatud lepinguid.
Kui õpilane soovib osaleda eriprogrammis (muusika- või spordiprogramm), siis lisandub osalustasule ka eriprogrammi lisatasu, mis on kokku lepitab YFU Ungariga, kuid jääb üldjuhul vahemikku 500-1000 EUR.
Osalustasu ei pea maksma täissummas lepingu sõlmimisel. Osalustasu maksed jaotatakse kliendi poolt koostatud graafiku alusel üle kuude.
Osalustasu katab edasi-tagasi lennupiletid, kindlustuse ning ettevalmistuse ja tugiteenused Eestis ning sihtriigis. Täpsema ülevaate sellest, mida osalustasu sisaldab, saad klikkides SIIA .
Lisakulud: (summad, mida programmitasu ei kata)
- Elamisloatasu (~110 EUR)
- Taskuraha
- Võimalikud kooli lisatasud (õpikud, õppekava välised tegevused)
- Transport kooli vahetusaasta vältel
- YFU Ungari poolt korraldatavad väljasõidud vahetusaasta vältel (nt. väljasõit Viini)
Programmilised üritused:
- Eelorientatsioon (toimub Eestis)
- Aasta alguse seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Keskaasta seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Aastalõpu seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- YES seminar (Saksamaal)
- Järelorientatsioon (toimub Eestis)
Jälgi YFU Ungari tegemisi ka Facebookis ja Instagramis.