JAAPAN
Eeldused õpilasele
Vanus – õpilase sünnikuupäev peab jääma vahemikku 02.04.2006-01.04.2009.
Keeleoskus – inglise keele suhtlustasandil. Õpilane peab olema motiveeritud aasta vältel jaapani keelt õppima, et koolis ning igapäevaelus toime tulla.
Hinded – õpilasel peab olema väga hea õppeedukus – neljad ning viied. Jaapani koolisüsteem on kordades karmim Eesti omast, seega õppimist peab vahetusaasta vältel väga tõsiselt võtma. Kui õpilane ei osale korralikult tundides ning ei tee kodutöid, võib ohustada vahetusaastalt koju saatmine.
Tervis – õpilasel peab olema hea füüsiline ning vaimne tervis. Eelnevate tõsisemate probleemide ning haiguslike seisundite puhul (ka kroonilised ning kestvad terviseprobleemid) õpilasi vastu ei võeta. Vaimsete terviseprobleemidega (depressioon, bipolaarsus, ärevushäire jms) õpilasi ei võeta samuti vastu.
Toitumine – toitumispiirangute- ja häiretega õpilasi on raske paigutada, mistõttu YFU Jaapan neid vastu ei võta.
Allergiad – rohkete allergiatega õpilasi on keeruline paigutada ning on vajalik eelnev läbirääkimine.
Ei võeta vastu – õpilasi, kes suitsetavad ja/või tarbivad alkoholi.
Riigi kirjeldus
Jaapan on üks tehnoloogiliselt kõige arenenumaid riike kogu maailmas. Sellest hoolimata on Jaapanis säilinud ka hulganisti traditsioonilisi väärtuseid ning kultuuri tunnuseid, mida tänapäevani kõrge au sees hoitakse, näiteks kalligraafia, tee-tseremooniad ning Geishad. Jaapanis on kiire elutempoga moodsad linnad ning vastukaaluks imeilusad maastikud, näiteks Mt Fuji ja otseloomulikult ahhetama-panev kevadine kirsipuude õitseaeg. Avasta neid äärmuseid minnes vahetusõpilaseks just Jaapanisse!
Jaapani koolisüsteem on üsnagi sarnane Eesti omale – 6 aastat algkooli, 3 aastat põhikooli ning 3 aastat keskkooli. Enamik koole tegutsevad kolme semestri alusel, kuid kooliaasta alguseks on aprill ning lõpuks märts. Pikemad vaheajad on suvel ja jõuludel. Keskkooli astmes on põhiaineteks matemaatika, teadusained, jaapani ning muud keeled. Vahetusõpilased paigutatakse enamasti 10ndasse või 11ndasse klassi, sest keskkooli viimase aasta õpilased valmistuvad vägagi keerukateks koolilõpu eksamiteks. Reeglina annab üks õpetaja mitut ainet, seega ei vahetata iga tunni järel klassiruumi. Igal klassil on oma niinimetatud „kodu-klassiruum“, mille korra eest tuleb neil ise hoolitseda – põrandat pühkida, koolilaudu ning tahvlit puhastada. Enamikes koolides on vägagi karmid reeglid nii tundides osalemise, välimuse kui käitumise osas. Koolivorm on kohustuslik osa. Vahetusõpilastele enamasti tunnistusi kui selliseid ei väljastada, kuid neil on võimalik esitada aasta lõpus tõend vahetusõpilase koduriigi koolile ülevaatega aasta jooksul omandatust.
Jaapani kultuuri on üsnagi keeruline sulanduda. Õpilane peaks seega olema üsnagi leplik, kuulekas ja avatud meelega, eriti vahetuspere juures. Oluline asi on ära õppida kohalik kehakeel, kuna just sellisel viisil vahendatakse tihti emotsioone, soove, vihjeid ja muudki. Jaapanlased on väga viisakad. Näiteks kui neilt teenet paluda, võivad nad vastata „jah“, isegi kui mõtlevad „ei“, kuna keeldumist peetakse ebaviisakaks ja kardetakse sellega teise tundeid riivata. Igal perel on erinevad reeglid õhtuse kojutuleku kellaaja suhtes, mida õpilasel tuleks tähelepanelikult jälgida ja meeles pidada. Tavapäraselt peaks õpilane kodus olema enne kella kuut, et ühiselt õhtust süüa. Jaapani teismelised ei käi pidudel ning nädalavahetustel ei jõuta koju hiljem kui kell üheksa õhtul. Jaapanlaste jaoks on väga oluline ka puhtus ning sööki oma tuppa ei lubata viia. Ühtlasi on ka rohkelt käitumisreegleid. Näiteks kummardamine tervitusel on reegliks ja see tuleb kindlasti meelde jätta. Jaapani pered on kokkuhoidvad ning hoolivad, seega tasub teha pingutust, et nende südant võita! Õpilased paigutatakse erinevatesse piirkondadesse – nii suurematesse kui ka väiksematesse linnadesse ja ka maapiirkondadesse.
PAKUTAVAD PROGRAMMID
Aastane programm talvest (26.03.2024-07.01.2025)
Semestriprogramm talvest (26.03.2024-03.08.2024)
Semestriprogramm suvest (20.08.2024-07.01.2025)
Viimane aeg taotlusdokumentide esitamiseks – 10.09.2023*
Viimane aeg lepingu sõlmimiseks – 25.09.2023
*Koha tagab vaid sõlmitud leping. Kuna kohtade arv on piiratud, tuleb alustada taotlusprotsessiga võimalikult vara. Viimasel hetkel kandideerides ei pruugi enam vabu kohti olla!
2024 märtsis algavatesse programmidesse on kohad täis! Võimalik kandideerida 2024 suvel algavasse semestriprogrammi ning 2025 aasta märtsis algavatesse programmidesse!
*Osalustasu – aastane programm 10250 EUR / semester 9225 EUR
*Kodulehel välja toodud osalustasu kindlustab vaid sõlmitud leping. YFU Eestil on õigus vastavalt vajadusele hinda tõsta, aga see ei mõjuta juba eelnevalt allkirjastatud lepinguid.
Osalustasu ei pea maksma täissummas lepingu sõlmimisel. Osalustasu maksed jaotatakse kliendi poolt koostatud graafiku alusel üle kuude.
Osalustasu katab edasi-tagasi lennupiletid, kindlustuse ning ettevalmistuse ja tugiteenused Eestis ning sihtriigis. Täpsema ülevaate sellest, mida osalustasu sisaldab, saad klikkides SIIA .
Lisakulud: (summad, mida programmitasu ei kata)
- Viisatasud
- Vaktsiinitasud
- Taskuraha
- Võimalikud kooli lisatasud (õpikud, koolivorm, huvialategevused)
- Transport kooli vahetusaasta vältel
- YFU Jaapani korraldatud väljasõidud kooliaasta vältel
Programmilised üritused:
- Eelorientatsioon (toimub Eestis)
- Aasta alguse seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Keskaasta seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Aastalõpu seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Järelorientatsioon (toimub Eestis)