
Kuidas rääkida vanematega vahetusaastale minemisest?

- Vahetusaasta välismaal. Gümnaasiumis välismaal koolis?!
Äkki oled sellest kuulnud koolis ning keegi sinu sõpradest on juba osa võtnud? Oled otsustanud, et soovid ka ise vahetusaastale õppima minna, kuid ennem tegutsema hakkamist on veel vaja üks väljakutse ületada- sinu vanemad. Nende jaoks võib tunduda sinu plaan, teisele poole maakera, üksinda, võõra pere juurde elama minna, esialgu üksjagu pöörane. Isegi hea õppeedukuse ning rohke usaldusega võib see vanemates hirmsana tunduda. Oleme Sulle välja toonud ära mõningad meetodid, kuidas vanematele läheneda ning nende toetus enda ettevõtmisele saada!
2. Tee ära eeltöö ja valmista end ette!
Enne, kui otsustad asuda vestlusesse vanematega, õpi selgeks põhiteadmised programmi kohta (kaua organisatsioon eksisteerinud on, milline on ainulaadne YFU tugivõrgustik, kuhu riikidesse on võimalik minna ). Tutvu kogu kandideerimisprotsessiga, tee endale selgeks, mida vahetusriigist oodata ning kellelt abi saada kui probleeme tekkima peaks.
3. Uuri stipendiumivõimalusi!
YFU Eestil on iga aasta kaks stipendiumivooru, mille raames jagatakse välja ligi 15 stipendiumit! Seega peaaegu iga viies saab stipendiumi! Uuri täpsemalt stipendiumite tingimusi ning tee kindlaks, kas vastad kriteeriumitele. Teadmine stipendiumivõimalustest seab sulle suure eelise vanemate veenmiseks. Muidugi tasub ka uurida teisi võimalusi nagu näiteks heategevuskonterdid, käsitöö müük, suvetöö ja palju muud. Lisaks eelnevale on YFUs toetajate otsimise koolitus, mille jooksul on Sul võimalik väljamõelda just endale sobiv rahastusplaan.
4. Tee kindlaks miks sa tahad vahetusõpilaseks saada!
Pole kahtlustki, et esimene küsimus vanemate suust on ,,miks?”- seega tee kindlaks, et oskad sellele laitmatult vastata. On see keele õppimise eesmärgil? Ehk on see huvi kultuuri vastu, tahtmine avastada maailma või hoopis kõik eelnevad? Räägi kuidas see võib su ülikooli sisseastumist lihtsustada tulevikus või töövestlusel eelisseisus olla. Tee kindlaks enda põhjused ning harjuta peegli ees täpselt nagu teeksid esitlust klassi ees.
5. Kuidas nad Sina Sinuga seal olles suhelda saavad?
Skype! Videosuhtlusvõimalused nagu Skype, Facetime ja Facebook’i messenger võimaldavad sul vahetusaasta jooksul vanematega ühenduses hoida kordades paremini kui telefonikõned. Sul on alati võimalus nendega regulaarselt ühenduses olla. Võimalik on ka kokku leppida helistamisajad (pühapäevaõhtud või juhul kui miskit ootamatut juhtub).
6. Kuidas see Su tulevikule kaasa aitab?
Üks õppeaasta välismaal on justkui kuld sinu CV-l. Rahvusvaheline haridus on kahtlemata muljetavaldav, kui jõuab kätte aeg karjääriotsinguks. See toob esile oskused ning isikuomadused nagu: iseseisvus, täiskasvanulikkus, ettevõtlikkus ning lai silmaring. See võimaldub sul teiste seast silma paista. Kindlasti suudavad vanemad sellega samastuda.
Selgita enda vanematele, mis kasu saaksid vahetusaastale minekust. Tegu on “üks kord elus kogemusega”, mis peale kooli enam võimalik ei ole. Jah, alati on võimalik reisile minna, aga kahjuks ei ole siis võimalik vahetuspere seltsis kultuuri ja kohalikku elusse samalaadselt sulanduda. See on see miski, mida saab teostada ainult õpilasena! Elu teises riigis garanteerib laienenud silmaringi ning parema arusaama laias maailmas toimuvast. Eneseteostuse võimalused on üüratud ning pole kahtlustki, et sa naased tagasi tohutu kogemustepagasiga. Kindlasti pea ka meeles, et vahetusaastalt saad sa sõbrad ja pere terveks eluks.
Küsimuste korral saate meiega ühendust võtta yfu@yfu.ee