ROOTSI
Eeldused õpilasele
Vanus – õpilase sünnikuupäev peab jääma vahemikku 01.01.2003 – 31.12.2005.
Keeleoskus – inglise keele oskus suhtlustasandil. Õpilane peab olema motiveeritud vahetusaasta vältel korralikult rootsi keelt õppima.
Hinded – õpilase õpiedukus peab olema keskmisest kõrgem ehk tunnistusel peavad olema peaasjalikult neljad ja viied. Jooksvad kolmed on lubatud, kuid rohkemas koguses on vajalik enne õpilase kinnitamist partneriga läbi rääkida.
Tervis – õpilasel peab olema hea füüsiline ning vaimne tervis. Eelnevate tõsisemate probleemide ning haiguslike seisundite puhul (ka kroonilised ning kestvad terviseprobleemid) on vajalik enne õpilase kinnitamist vastuvõtvalt YFUlt luba küsida. Õpilasi, kes kannatavad depressiooni, bipolaarsuse, ärevushäire või teiste vaimsete haiguste all, ei võeta vastu.
Toitumine – toitumispiirangute puhul (taimetoitlus, laktoositalumatus jne.) on vajalik vastuvõtvalt YFUlt enne õpilase kinnitamist luba küsida. Õpilasi, kes kannatavad toitumishäirete all (bulliimia, anoreksia jmv.), ei võeta vastu.
Allergiad – rohkete allergiatega õpilasi on keeruline paigutada ning on vajalik eelnev läbirääkimine.
Ei võeta vastu – õpilasi, kes suitsetavad ja/või tarbivad alkoholi. Vastu ei võeta ka täistaimetoitlaseid.
Riigi kirjeldus
Rootsi puhul teeb YFU Eesti koostööd organisatsioonidega Explorius. YFU Eesti on saatev organisatsioon ning Explorius vastuvõttev. Mõlema organisatsiooni poolt pakutava vahetusprogrammi ülesehitus on väga sarnane YFU Eesti omale, mis teeb koostöö lihtsaks ning ladusaks. Küll on aga programmide ülesehituses mõningad erinevused, millest räägime pikemalt lepinguvestlusel.
Rahulik riik rohkete saarte, tarkust täis linnade, keskaegsete külakeste ning imeilusate järvedega. Enamik rootslaseid räägib väga heal tasemel inglise keelt, mistõttu välismaalasel on seal kerge hakkama saada. Rootsis on väga puhas loodus, mis pakub emotsionaalseid elamusi. Vastukaaluks on seal ka mitmeid ajaloolisi linnu võimsa arhitektuuri ja põneva ajalooga.
Rootsi koolid ja üleüldine õppesüsteem eeldavad õpilastele suurt iseseisvust ning küpsust – õpilane ise vastutab oma õpingute eest. Õpetajaid kutsutakse eesnime pidi ning tihti toimuvad õpilase ja õpetaja vahel arutelud justnagu kahe täiskasvanu vahel. Seda vabadust ei tohi aga kuritarvitada vaid sellesse tuleb suhtuda kui vastutusse. Rootsi õpilased õpivad omal soovil, mitte seepärast, et õpetajad seda nõuavad. Koolipäev kestab reeglina kella 8sast hommikul kuni kella 4jani pärastlõunal. Kõik tunnid toimuvad koos samade kaasõpilastega – harilikult on klassis 30 õpilast. Vahetusõpilased paigutatakse enamasti sotsiaalteaduste või loodusteaduste suunale.
Suurem osa vahetusperedest elab väiksemates linnades või äärelinnades. Paljud pered elavad ka maakohtades. Osadel peredele on lapsed, teiste jällegi mitte. Samuti tuleb ette üksikvanemaga paigutusi. Igal juhul on Rootsi pered väga lähedased ning õhtusööki süüakse pea alati koos – enamasti kella 18 – 19 ajal – ning ühtlasi veedetakse koos ka nädalavahetused. Enamikes peredes töötavad mõlemad vanemad täisajaga, mis tähendab, et kodused tööd jagatakse perekonna liikmete vahel ära. Suuremale osale rootslastest meeldib ka palju aega vabas õhus veeta ning sporti teha. Paljudel rootslastel on väike maamajake mõnes looduskaunis paigas või rannikul, kus veedetakse nii nädalavahetused kui puhkused. Populaarsed on ka talvespordid, eriti jäähoki. Talvel veedetakse külmade ilmade tõttu loomulikult ka rohkem aega kodus. Rootsi teismelised on üsnagi iseseisvad, kuid vanemate poolt on seatud siiski piirid ning nn kodureeglid ning neid tuleb austada. Iseseisvus toimib usalduse alusel, seega vahetusõpilaste puhul võidakse alul olla veidi ettevaatlikumad ning piiravamad.
PAKUTAVAD PROGRAMMID
Aastane programm suvest (21.08.2021 – 12.06.2022)
Semesterprogramm suvest (21.08.2021 – 04.01.2022)
Viimane aeg taotlusdokumentide esitamiseks – 28.02.2021
Viimane aeg lepingu sõlmimiseks – 15.03.2021
Kohtade arv – 2021/22 õppeaasta info selgumisel
Ära oota lepingu sõlmimisega viimase hetkeni! Mida varem sõlmid lepingu, seda pikema aja peale saad jaotada maksegraafiku!
Osalustasu – aastane 9100 EUR
Osalustasu ei pea maksma täissummas lepingu sõlmimisel. Osalustasu maksed jaotatakse kliendi poolt koostatud graafiku alusel üle kuude.
Osalustasu katab edasi-tagasi lennupiletid, kindlustuse ning ettevalmistuse ja tugiteenused Eestis ning sihtriigis. Täpsema ülevaate sellest, mida osalustasu sisaldab, saad klikkides SIIA .
Lisakulud: (summad, mida programmitasu ei kata)
- Elamisloatasud
- Taskuraha
- Võimalikud kooli lisatasud (õpikud, võimalikud kooli lisategevused)
- Transport kooli vahetusaasta vältel (~ 60 EUR / kuu)
- YFU Rootsi poolt korraldatud väljasõidud vahetusaasta vältel (nt. väljasõit Stockholmi)
Programmilised üritused:
- Eelorientatsioon (toimub Eestis)
- Aasta alguse seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Keskaasta seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Aastalõpu seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- YES seminar (Saksamaal)
- Järelorientatsioon (toimub Eestis)
Jälgi YFU Rootsi tegemisi ka Facebookis ja Instagramis.