POOLA
Eeldused õpilasele
Vanus – õpilase sünnikuupäev peab jääma vahemikku 31.08.2005-30.08.2008.
Keeleoskus – inglise keele oskus suhtlustasandil. Õpilane peab olema motiveeritud õppima poola keelt, et vahetusaastal igapäevaelus ning koolis toime tulla.
Hinded – hinded peavad olema vähemalt keskpärased. Õpilaste puhul, kelle õppimistulemused on alla selle, on vajalik eelnev läbirääkimine vastuvõtva riigiga. Vahetusaastal tuleb koolis käimisse ning õppetöösse tõsiselt suhtuda.
Tervis – õpilasel peab olema hea füüsiline ning vaimne tervis. Eelnevate tõsisemate probleemide ning haiguslike seisundite puhul (ka kroonilised ning kestvad terviseprobleemid) on vajalik enne õpilase kinnitamist vastuvõtvalt YFUlt luba küsida. Sama kehtib õpilastega, kellel on varasemalt olnud või endiselt esineb probleeme vaimse tervisega.
Toitumine – taimetoitlasi ja veganeid võetakse vastu, teiste toitumispiirangute puhul (gluuteni-, laktoositalumatus jne) on vajalik vastuvõtvalt YFUlt enne õpilase kinnitamist luba küsida. Õpilasi, kes on varasemalt kannatanud või kannatavad praegu toitumishäirete all (anoreksia, bulliimia jms), ei võeta vastu.
Allergiad – rohkete allergiatega õpilasi on keeruline paigutada ning on vajalik eelnev läbirääkimine.
Ei võeta vastu – õpilasi, kes suitsetavad ja/või tarbivad alkoholi.
Riigi kirjeldus
Poolas on sündinud ja elanud paljud üldtuntud ajaloolise tähtsusega isikud – näiteks Copernicus, Chopin ja Paavst Johannes Paulus II. Nüüd on ka Sul võimalus uidata samadel tänavatel! Poola inimesed on ääretult sõbralikud ning avatud. Kohalik kultuur ja ka eluolu on omapärane segu lääne- ja idapärasest. Enamik inimesi räägib lisaks poola keelele ka inglise keelt, mis muudab sisseelamise sujuvamaks.
Poola koolisüsteem on üsnagi sarnane Eesti omale. Õpilased alustavad kooli 7 aastasena ning lõpetavad, kui nad on saanud 18. Riiklikud koolid on üsna suured – õpilaste arv jääb vahemikku 200-700 õpilast. Keskkoolis tuleb õpilasel valida õppesuund – bioloogia, füüsika, matemaatika või keeled. Klassid koosnevad tavapäraselt 25st kuni 30st õpilasest, kellega koos käiakse kõigis tundides. Tavaline koolipäev algab kell 8 ning ühes päevas on tavapäraselt 4 kuni 6 tundi (igaüks neist 45 minutit pikk). Koolid pakuvad lisaks põhiainetele ka rohkelt huvialaaineid nagu kunst, muusika, sport, IT, koorilaul ning koolibänd.
Enamik Poola vahetusperesid on üsna traditsioonilised, seega tõenäosus, et peres on veel samaealisi lapsi, on suur. Tavaliselt lõppeb tööpäev kella 17 ajal ning õhtupoolik veedetakse sageli pereringis. Ühine õhtusöök on tavapärane osa Poola perede igapäevaelust. Pered on üsna lähedased, seega vahetusõpilasena tuleb arvestada, et peres kehtivaid kodukorra reegleid tuleb austada. Suurem osa inimestest elab korterelamutes ning pole sugugi ebatavaline, et õed ja vennad jagavad tuba. Vabal ajal meeldib Poola peredele sõprade ja sugulastega aega veeta, üheskoos tähtpäevi tähistada, televiisorit vaadata ning väljasõitudel käia. Päevas on reeglina neli toidukorda: hommikusöök (kell 7-9), vahepala (kell 10-12), lõunasöök (kell 14-16) ja õhtusöök (kell 19-21). Tavaline lõunasöök koosneb supist ning sellele järgneb pearoog (enamasti liha koos juurviljadega). Armastatakse ka kooke, saiakesi ning kohvi ja teed. Vahetusõpilased paigutatakse kas traditsioonilistesse peredesse, üksikvanemaga peredesse või vanema abielupaari juurde. Piirkondlikult on paigutused väga erinevad – vahetusõpilased sattuvad nii maakohtadesse kui linnadesse.
PAKUTAVAD PROGRAMMID
Aastane programm suvest (19.08.2023 – 29.06.2024)
Semestriprogramm suvest (19.08.2023 – 19.01.2024)
Semestriprogramm talvest (24.01.2024 - 29.06.2024)
Viimane aeg taotlusdokumentide esitamiseks suvistel programmidel – 14.03.2023, talvisel programmil - 14.08.2023
Viimane aeg lepingu sõlmimiseks – 01.04.2023, talvisel programmil - 01.09.2023
Kohtade arv – 1 / Vabade kohtade arv - 1
Ära oota lepingu sõlmimisega viimase hetkeni! Mida varem sõlmid lepingu, seda pikema aja peale saad jaotada maksegraafiku!
Osalustasu – aastane 7300 EUR / semester 6570 EUR
Osalustasu ei pea maksma täissummas lepingu sõlmimisel. Osalustasu maksed jaotatakse kliendi poolt koostatud graafiku alusel üle kuude.
Osalustasu katab edasi-tagasi lennupiletid, kindlustuse ning ettevalmistuse ja tugiteenused Eestis ning sihtriigis. Täpsema ülevaate sellest, mida osalustasu sisaldab, saad klikkides SIIA .
Lisakulud: (summad, mida programmitasu ei kata)
- Elamisloatasu
- Taskuraha
- Võimalikud kooli lisatasud (õpikud, õppekava välised tegevused ~ 50 EUR)
- Transport kooli vahetusaasta vältel (~ 40 EUR)
- YFU Poola poolt korraldatud võimalikud väljasõidud
Programmilised üritused:
- Eelorientatsioon (toimub Eestis)
- Aasta alguse seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Keskaasta seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Aastalõpu seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- YES seminar (Saksamaal)
- Järelorientatsioon (toimub Eestis)
Jälgi YFU Poola tegemisi ka Facebookis ja Instagramis.